Sobota, 2021-04-17

6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI

6 grudnia

Mikołajki ...

Na ten dzień z niecierpliwością czekają zarówno dzieci, jak i...dorośli!
Co roku 6 grudnia obchodzimy bowiem Mikołajki, czyli czas obdarowywania się prezentami.
Nierozłącznym elementem tego dnia jest oczywiście postać świętego Mikołaja, którego zdecydowana większość z nas kojarzy głównie po charakterystycznym, czerwonym stroju i długiej, siwej brodzie.
Jaka jest prawdziwa historia świętego i dlaczego właśnie on tak bardzo zyskał na popularności? Sprawdźcie, czytając poniższy tekst!

Bardzo dawno temu, bo w 4-tym wieku naszej ery, w Myrze, dziś mieście Demre w Turcji, żył biskup o imieniu Mikołaj.
Odziedziczył on majątek po swoich rodzicach. Nie zostawił go jednak dla siebie, ale dzielił się nim z potrzebującymi.
W tym samym mieście żyła pewna uboga rodzina. Ojciec rozpaczał, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, żeby dać swoim córkom posagi, by mogły wyjść za mąż.
Biskup Mikołaj, dowiedziawszy się o tym, zakradł się nocą do ich domu i zostawił pieniądze w sakiewce. Tyle, aby starczyło na posag dla każdej z panien. Kiedy rano ojciec wstał, zobaczył na piecu woreczek z pieniędzmi. Ucieszył się bardzo i długo się dziwił, kto mógł mu sprawić mu taki prezent.

Dziś nadal Mikołaj przynosi prezenty, ku radości dzieci i dorosłych.

Życzymy wszystkim, aby Mikołaj obdarował Was tym, czego pragniecie.