Pierwszy dzień wiosny

Wiosna – jedna z czterech pór roku, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi  temperaturami               powietrza.

Oznaki wiosny – wiosnę poznamy po tym, że na trawnikach , łąkach i polanach pojawią się kwiaty oraz  małe roślinki. Na             drzewach pojawiają się pąki, zaś
niektóre zwierzęta budzą się ze snu zimowego, a inne przylatują z ciepłych krajów.

Kiedy zaczyna się wiosna?–  odpowiedź jest bardzo prosta!        Wiosna zaczyna się 21.03 🙂

Dzień Myśli Braterskiej

Święto przyjaźni obchodzone 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.
Jest to dzień urodzin założyciela skautingu,
sir Roberta Baden-Powella (1857) i jego żony Olave Baden-Powell (1889).
Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów również dołączyli skauci. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.
W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu,
gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu
w Dhace zginęło podczas demonstracji w której
domagano się nadania językowi bengalskiemu
statusu języka urzędowego. Według UNESCO,
niemal połowa z 6000 języków świata
jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.
Od 1950 r. zanikło 250 języków.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Mikołajki

Tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia
w katolicyzmie i prawosławiu.

Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy.

W średniowieczu, Świętego Mikołaja uważano za patrona dzieci, wtedy też narodził się zwyczaj obdarowywania się prezentami.

Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem(rózgą).

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).

Dzieci bardzo lubią Mikołajki <3

ŚWIĄTECZNE HITY:

* „Last Christmas” – Wham!

* „Merry Christmas Everyone”  –Shakin ’Stevens

* „Jest taki dzień” – Czerwone Gitary

* „Coraz bliżej Święta” – Ania Szarmach
* „All I want for Christmas is you” – Mariah Carey

Ciekawostki Andrzejkowe

• Święty Andrzej jest patronem Szkocji, gdzie 30 listopada, czyli dzień świętego Andrzeja, jest świętem narodowym
    (w odróżnieniu od przyjętego w Polsce zwyczaju, obchodzenia Andrzejek w wigilię
    św. Andrzeja, czyli 29 listopada).
  • Wywodzące się ze Szkocji zwyczaje świętowania tak zwanych Andrzejek rozpowszechnione są w całej Europie
    i w większości mają one związek
    z tradycyjnymi przesądami oraz wróżbami
    tematyce matrymonialnej.
  • Wróżby Andrzejkowe przeznaczone były głównie dla dziewcząt (odpowiednikiem dla chłopców, były Katarzynki), choć od jakiegoś czasu przyjęło się, że w wieczór 29 listopada wróżą wszyscy).

Święto Niepodległości 11 listopada

Narodowe  Święto Niepodległości – święto państwowe, obchodzone corocznie 11 listopada.
Obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
Narodowe święto Niepodległości jest świętem wolnym od pracy ,szkoły i przedszkoli.
Największe polskie miasta w różny sposób obchodzą Święto Niepodległości:  Marsz Niepodległości w Warszawie, Korowód Świętomarciński  w Poznaniu,Parada Niepodległości w Trójmieście
oraz Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu.

Również w naszej szkole obchodzimy to ważne święto.
Z tej okazji zorganizowany został konkurs „Strofy o Ojczyźnie” oraz krótka akademia szkolna.